Pozor, šmýka sa!

Dom a byt

Zuzana Zuzana 24.09.201211263

Pozor, šmýka sa!

Jedným z klasických podlahových materiálov je dlažba. Svoje prvenstvo v mnohých domácnostiach získala aj napriek tomu, že patrí medzi studené podlahy. Jej využitie nájdeme v miestnostiach s vysokou frekvenciou pohybu, zvýšenými nárokmi na životnosť, ľahkú a rýchlu údržbu podlahy. Najčastejšie miesta jej použitiakúpeľne, toalety, kuchyne, vstupné priestory, balkóny a terasy.

Súčasný trh ponúka nekonečný počet rôznych veľkostí, farieb a povrchových úprav (od matnej po vysoko lesklú). Pri výbere musíme pamätať na to, že budúca podlaha bude vystavená vlhkosti (kúpeľňa, exteriér), mrazu (exteriér) a námahe (kuchyňa). Tomuto prispôsobujeme výber materiálu, hrúbku, pevnosť a veľkosť jednotlivých dlaždíc. Na výber máme keramické dlaždice, dlaždice z prírodného alebo umelého kameňa (gres: lisovaná kamenná múčka).

* Podlahy z dlaždíc nie sú vodotesné, ak sú použité v mokrej prevádzke, musia byť izolované vodotesnou vrstvou. V kúpeľniach by sme mali voliť dlaždice s nešmykľavou úpravou. Do exteriéru sa hodia nenasiakavé dlaždice primeranej hrúbky, ktoré odolávajú mrazom. Lepíme ich do tzv. flexi malty, ktorá zaručí dokonalú prispôsobivosť vonkajším teplotám bez toho, aby sa dlaždice uvoľnili. Doba tuhnutia je dlhšia (3 dni) ako pri klasickej lepiacej malte.

Životnosť a celkový vzhľad dlažby záleží na niekoľkých faktoroch: kvalita a pevnosť podkladovej vrstvy, kvalita materiálu dlažby, kvalita spojovacieho materiálu, akosť škárovacieho materiálu, odbornosť ukladača, kvalita pracovných a dilatačných škár v dlažbe a vo všetkých podkladových vrstvách.

Dlažbu rozdeľujeme podľa materiálu na: keramické jemnozrnné, betónové (obyčajné, granitové, terazzové), kamenné dosky (mozaikové, benátske) a tehlové.

Keramická dlažba: je ľahko udržiavateľná a odolná proti oderom. Vyrába sa z rôznych druhov dlaždíc najmä z keramických jemnozrnných a z hutných kameninových dlaždíc.

Keramické jemnozrnné dlaždice: pálená keramika s rôzne sfarbeným črepom. Dlaždice sú lisované pod vysokým tlakom z vytváracích múčok s hladkým alebo zdrsneným povrchom. Podľa plochy ich delíme na mozaikové do 43 cm², normálne od 43 do 225 cm², veľké nad 225 cm². Podľa hrúbky ich delíme tenké do 10 mm, stredne hrubé od 10 do 15 mm a hrubé nad 15 mm. Nájdeme ich ako štvorcové, obdĺžnikové alebo šesťuholníkové. Pri styku so stenou ich ukončujeme soklíkom s podžliabkom alebo keramickým výstupkom. Soklík by mal byť lepený na podklad z cementovej malty. Používa sa v kúpeľniach, v predsieňach, na chodbách, v šatniach, predajných miestnostiach a pod. Hutné keramické dlaždice sú veľmi tvrdé. Používajú sa pre podlahy vystavované veľkému mechanickému namáhaniu a chemickým vplyvom. Vyrábajú sa v rozmeroch 150x150 mm a hrúbke 30 až 40 mm.

  • podlaha z betónových dlaždíc: jednotlivé dlaždice sa v interiéri kladú do cementového lôžka, v exteriéri do pieskového. Vhodné je ukončenie pri stene soklíkom s podžliabkom (ochránia omietku). Používa sa aj v priemyslových objektoch.
  • obyčajné betónové dosky: s povrchom bez úpravy alebo ručne stieraným povrchom, zdrsneným, ryhovaným povrchom,… . Nájdeme ich v prírodnej farbe sivej alebo sfarbené. Vhodné sú pre nástupné plochy verejných budov, priemyselných hál, skladov,... .
  • granolitové dlaždice: z pevnejších prírodných hornín ako jedno alebo dvojvrstvové dlaždice. Povrch majú bez úpravy alebo brúsený s pridaním kamennej múčky alebo kamenných zŕn. Brúsené odolávajú lepšie zvýšenému tlaku a lepšie sa čistia.
  • terazzové dlaždice: dvojvrstvové so spodnou vrstvou z betónu a vrchnou vrstvou z mramorovej alebo serpentínovej drviny. Dlaždice sa vyrábajú lisovaním. Podľa hrúbky zrnenia ich delíme na jemnozrnné, hrubozrnné a mozaikové z doskových úlomkov mramoru alebo travertínu. Kladú sa do lôžka z cementovej malty. Vhodné do verejných a bytových objektov.
  • terazzové prefabrikované dlaždice: štvorcové platne 500x500 mm, kladú sa do cementového lôžka, na tvrdý betónový podklad, ktorý je odizolovaný proti vlhkosti. Používa sa v priemyselných objektoch.
  • kamenné dlaždice: vyrábajú sa z mramoru, žuly, travertínu, syenitu a tvrdých pieskovcov. Sú trvácne, málo brusné a ťažko opracovateľné. Využívajú sa na frekventovaných miestach ako sú napr. vstupné haly hotelov. Predávajú sa ako masívne kamenné platne štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru (najtenšie z mramoru 20-30 mm s povrchom jemne brúseným alebo lešteným, hrubšie z travertínu, žuly, opuky (hr. 30 mm) a z pieskovca (hr. 40mm)) alebo ako kamenné kocky. Kladú sa do maltového lôžka na betónový podklad. Ich cena je pre bežného kupujúceho dosť vysoká, preto sa často nahrádzajú mozaikovými dlaždicami vytvorenými z nepravidelných rôznofarebných kamenných úlomkov (benátska dlažba (plocha 5-20 cm²), mozaiková dlažba (plocha 1-5 cm²)) spojených farebnou cementovou zmesou.
  • tehlové podlahy: sú vytvorené z tehál ukladaných na plochu alebo stojato. Tehly sa kladú do lôžka z malty a na tvrdý betónový podklad (v exteriéri je podklad potrebný odizolovať proti vlhkosti). Škáry sa zalievajú cementovou maltou.
  • gres: je umelo vytvorený materiál. Vyrába sa z prírodného kameňa, ktorý je rozdrvený na prach, vylisovaný a následne dvakrát vypálený. Vypaľuje sa pri vyšších teplotách a tlakoch ako keramika. Vzhľadovo sa podobá keramike alebo prírodnému kameňu, no vyrába sa aj v širokej farebnej škále s rôznymi motívmi a v rôznych veľkostiach (sú väčšie vďaka tvrdosti materiálu). Od keramiky ho možno ľahko odlíšiť vďaka črepu, ktorý býva sfarbený v celej hrúbke prierezu. Dlaždice musia mať protišmykovú úpravu, čím sa stávajú cenovo náročnejšími. Vďaka minimálnej nasiakavosti, tvrdosti, pevnosti a dlhej životnosti. Gres je ideálny na použitie v interiéri aj exteriéri. Vyrába sa v matnej, leštenej a glazúrovanej úprave. Používa sa do namáhaných vstupných, obývacích priestorov,… . Svoje využitie si našiel aj v kuchyniach v podobe pracovných dosiek a drezov.

 


Pri pokládke dlažby popustime uzdu fantázií a vyberieme si jeden alebo viac vzorov, farieb či veľkostí. Hlavnými kritériami sú dekoratívny charakter a rozloha pokrývanej plochy. Niektoré typy kladenia sa hodia do veľkých priestorov, zatiaľ čo iné sú viacúčelové. Najčastejší druh kladenia je v pásoch alebo diagonálne, no určite nás napadnú aj na kreatívnejšie vzory napr. pri použití mozaiky, či už vo forme vlysu alebo v podobe fresky. Tento dekoratívny a tradičný prvok sa teší obľúbenosti aj v súčasnosti vo forme mozaikových dlaždíc. Mozaika sa stala luxusnou záležitosťou kúpeľní, kde zdobí nie len strop, ale aj steny.

 

* Malá rada na záver. Pred kúpou dlažby je dobré si vypočítať koľko jej budeme potrebovať. Existujú dva varianty výpočtu. 1. Zmeriame si veľkosť dlaždice a vydelíme ňou plochu miestnosti. 2. Nakreslíme si plán podlahy v určitej mierke, napr. 1:50. A potom si na plán priložíme priesvitný papier, na ktorom zakreslíme jednotlivé dlaždice. Takto môžeme zistiť nie len koľko dlaždíc potrebujeme, ale aj vyskúšať si aký vzor kladenia zvolíme. Odporúčam kúpiť o jeden balík viac. Určite sa nám zíde v budúcnosti ak sa niektorá z dlaždíc rozbije.

 

Začítajte sa aj do ďalších zaujímavých článkov venovaných podlahám:

Začíname od podlahy

Uzlík k uzlíku

Táto zátka nevybuchne

 

Komentáre Disqus.

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím