História sv. Valentína

Oslavy a podujatia

Zuzana Zuzana 11.02.201311610

História sv. Valentína

Teplota na teplomeroch je stále nízka a za oknami sa belie neodmysliteľná zimná pokrývka. No tento týždeň, vo štvrtok 14. februára, bude všetkým oveľa teplejšie. Blíži sa sviatok sv. Valentína, ktorí mnohí strávia v hrejivom objatí milovanej osôbky alebo rodinky. Po celom svete si ľudia budú vymieňať darčeky, kvety, pohľadnice, čokoládové pochúťky a hovoriť si nežné vyznania. Kde sa, ale tento zvyk vzal? Odpoveď nie je až taká jednoduchá, pretože pôvod tohto sviatku je ešte dnes zahalený čarom tajomstva mnohých legiend.

Jedna z legiend hovorí, že sviatok všetkých zamilovaných má svoje korene v sviatku Lupercalia, ktorý sa v Rímske ríši slávili 15. februára. V predvečer sviatku boli do “urny lásky” vložené lístočky s menami mladých dievčat, ktoré potom mladí muži ťahali. Dievča, ktorého meno si vytiahli, sa malo stať ich “miláčikom” v nasledujúcom roku. Často sa stávalo, že sa toto spojenie na konci roka skončilo manželstvom.

Časom tento sviatok prerástol do neviazaných milostných dobrodružstiev, ktoré zakázal už Augustus a neskôr v roku 494 aj pápež Gelasius. Keďže ani zákaz nepomohol, pápež Gelasius sa v roku 496 rozhodol, vyhlásiť 14. február, predvečer neviazaných osláv, za sviatok zamilovaných a dal ho pod patronát mučeníka sv. Valentína.

Ale prečo práve sv. Valentín?

Sv. Valentínov poznáme v katolíckych dejinách troch, no najpravdepodobnejším sv. Valentínom mohol byť kňaz Valentín, ktorý žil v 3. storočí v Ríme. V čase jeho života sa musela dožívajúca Rímska ríša brániť proti vpádom polobarbarským germánskym kmeňom. Na cisárskom tróne sa striedali generáli, opierajúci sa o moc légií, v ktorých slúžili rímski muži. Imperátor Claudius II. Gótsky si všimol, že mladí slobodní regrúti bojovali s väčším nasadením ako tí ženatí, a tak počas svojej vlády vydal zákaz sobáša pre mladých mužov. Do manželstva mohli vstúpiť len tí, ktorí si svoje roky v armáde už odslúžili.

Kňaz Valentín toto nariadenie nerešpektoval a naďalej v tajnosti sobášil mladých ľudí. No čoskoro bol odhalený a uvrhnutý do väzenia. Bol taký obľúbený, že mu jeho priaznivci oknom do cely hádzali kvety a obdivné listy. Vo väzení Valentína mučili a napokon ho sťali v predvečer rímskeho sviatku Lupercalia, 14. februára 269.

Iná legenda hovorí, že sa počas svojho uväznenia zamiloval do sudcovej slepej dcéry, ktorú zázračne vyliečil. Poslal jej aj prvú valentínku s vyznaním lásky, ktorú podpísal “Od tvojho Valentína”. Vďaka takýmto romantickým a hrdinský legendám sa stal sv. Valentín v stredoveku jedným z najobľúbenejších svätých vo vtedajšom Anglicku a Francúzsku.

AndulkyĎalší z možných výkladov tohto sviatku je v mesiaci február, ktorý je so zaľúbencami prepojený už od 15. storočia, kedy sa začal sviatok sv. Valentína sláviť v Anglicku a Francúzsku. Mnoho literatúry z tých čias, spája sviatok zamilovaných s polovicou februára, kedy si vtáci hľadajú svojho partnera.

 

Aká je história valentínskych pohľadníc?

Najstaršie valentínske milostné básne sa našli už pred rokom 1400, ale najznámejšia pochádza z 15. storočia. Patrila žene francúzskeho vojvodu Karola Orleánskeho, ktorý jej ju poslal z britského zajatia, po prehratej bitke pri Azincourte (1415). Ďalšie milostné vyznanie pochádzajúce z kráľovského pera patrí anglickému kráľovi Henrichovi V, ktorý si na jeho napísanie najal spisovateľa Johna Lydgata. Valentínka patrila francúzskej princeznej Kataríne z Valois, ktorá sa stala jeho manželkou.

Vo Veľke Británii sa stal sviatok sv. Valentína populárnym okolo 17. storočia a v polovici 18. storočia prenikol do všetkých spoločenských vrstiev. Angličania si na deň všetkých zamilovaných radi vymieňali malé žetóny náklonnosti alebo ručne písané zamilované odkazy.

Od roku 1900 ich vystriedali tlačené pohľadnice ako následok vylepšenia tlačiarenskej technológie. A tak sa stali ľahšou formou vyjadrenia pocitov pre hanblivých. Postupne sa tento zvyk rozšíril do celého sveta.

A ešte pár informácií pre zaujímavosť. Napríklad v Amerike sa začali ručne robené valentínky vyrábať na začiatku 18. storočia. V roku 1840 Esther A. Howland, označovaná aj ako “Matka Amerického Valentína”, začala ako prvá masovo produkovať valentínky. Boli to krásne, vkusne zdobené pohľadnice s čipkou, kvietkami a stuhami, ktoré jej priniesli nemalé bohatstvo.

Či už v tieto legendy veríte alebo nie, nič to nemení na veci, že 14. február patrí všetkým zaľúbencom. Ak chcete svoju lásku prekvapiť kvetmi alebo nejakým zážitkom, vytvorte si zákazku a vyberte si z ponúk od overených dodávateľov.

                                                                        

Komentáre Disqus.

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím