Pasívny dom je životná filozofia

Dom a byt

Marek 23.08.20145724

Pasívny dom je životná filozofia

Postaviť si pasívny dom je o úspore nákladov za bývanie. V konečnom dôsledku to však nie je len o niekoľkých eurách za kúrenie. Pasívny dom je súčasť životného štýlu. Harmónie s prírodou a o systéme prežitia bez dlhov. Aké sú výhody pasívnych domov aj životného štýlu odlišného od masového valca komercie hovorí René Krivošík z firmy SEMARGL.

Domy bez energetickej spotreby za cenu klasických

Pasívne domy sú stále vo vývoji a výskum prebieha míľovými krokmi. Prioritou je znižovanie spotreby energie na kúrenie, ohrev teplej vody a na varenie. „Ohrev vody sa neodvíja od kvality domu. Spotreba je vždy rovnaká, no ja viem prísť do štádia, že spotreba energie za kúrenie sa dostáva až ohrev teplej vody, či varenie. Ohrev teplej vody zabezpečujeme riešeniami, ktoré nie sú zložité. Vyhýbam sa akýkoľvek komplikovaných technológiám. Nezávislým od výroby a servisu. Vyvíjame veľkokapacitný akumulátor tepla z hliny. Tento spôsob je zaujímavejší ako použitie tepelných čerpadiel, ktoré sa kazia,“ tvrdí Krivošík. Vo svojom výskume v oblasti pasívnych domov sa dostáva k méte, že o rok dva už bude stáť dom bez riešenia ohrevu teplej vody a kúrenia. Nebude v ňom potrebné platiť za energie. Cieľom je postaviť dom nielen z hľadiska klasickej pasívnej úrovne, ale sebestačného domu, ktorý je cenovo porovnateľný s bežným domom od 800 do 1000 eur za meter štvorcový. Neskutočná predstava pre všetkých, ktorí vnímali pasívnym dom ako prehnaný luxus, ktorého návratnosť je otázna. René Krivošík z firmy SEMARGL však predstavuje inovácie, ktoré vedia byť úsporné, lacné a nemá sa na nich čo pokaziť.

Pasívne domy z akéhokoľvek materiálu

„Nešpecifikujem sa na výrobcu, či špeciálnej technológie. Systémové riešenia sú pekné, no často predražené,“ vysvetľuje René Krivošík filozofiu, prečo sa neuberá cestou preberania hotových technológií. V oblasti pasívnych domov vyvíja neustále novinky. Systémy osobne hodnotí, testuje vo výskumných ústavoch a následne to najlepšie aplikuje do svojich domov pod 15 kWh/m2. Na základe toho vie postaviť pasívny dom z tehly, porfixu aj iných materiálov, prakticky z čohokoľvek a pripraví systém na mieru, ktorý splní požiadavky pasivity. „Viem postaviť pasívny dom z čohokoľvek, čo klient požaduje a zároveň robím osvetu, že nielen hrúbka izolácie je dôležitá, ale dokonalá tesnosť. Dom staviam najtesnejší ako sa dá. Vzduchotesnosť je kľúčová. Kľúčovejšia dokonca viac ako samotná hrúbka izolácie obvodového muriva,“ vysvetľuje Krivošík z firmy SEMARGL. Zároveň sa výmena vzduchu rieši rekuperačnými zariadeniami a riadenou ventiláciou. Unikátna symbióza.

Zimné záhrady v pasívnych domoch

Súčasťou pasívnych domov môže byť aj samostatná zimná záhrada. „Niektorí ľudia ich využívajú na pestovanie zeleniny a vtedy viem využiť teplo spalovanim tiel rastlin, pripadne ich spkyňovanim, teplo zo zimnej záhrady, teplo z akumulacie, a i.. Vyuzit sa daju podobne aj klasicke presklenne terasy existujuce v pasivnom rezime. Sú atraktívnym doplnkom k pasívnym domom a preto riešim projekt naozaj sebestačnej dediny. Ten pozostáva z domov úplne energeticky sebestačných bez nutnosti vykurovania, a ak už by bolo vykurovanie nutné, tak bez potreby zlozitych technológií, ale len vďaka gravitácii, prúdeniu kvapalín, samospádu a podobne. Zároveň bude disponovať pasívnymi skleníkmi a záhradami,“ vysvetľuje p. Krivošík, ktorý sa pri tomto nápade inšpiroval ruskou technológiou vegetária postavenej na pasívnom režime skleníkov fungujúcich aj v zime. Stavba má vlastné teplo, vlastné zavlažovanie a netreba do nej zasahovať. Takéto skleníky sú hudbou budúcnosti, no budú stále atraktívnejšou záležitosťou. Ideou je výstavba dediny s domácnosťami fungujúcimi zadarmo, potravinovou, finančnou a energetickou sebestačnosťou. Ľudia sa budú starať iba o vlastné živobytie, nič nebudú musieť platiť, a ak áno, tak peniaze budú mať z predaja prebytkov a všetkého bude dostatok. Niekomu by sa to zdalo utopistické ale nie je dávna doba kedy takto fungovalo celé hospodárstvo štátov, ako napríklad ešte do roku asi 1990 aj Československo. Aj takto vidí budúcnosť a posun v oblasti pasívnych stavieb a životného štýlu René Krivošík.

 

Firma SEMARGL sa venuje výstavbe pasívnych, alebo iných extrémne úsporných objektov ako sú domy, pasívne fungujúce zimné záhrady, kryté bazény a podobne. Vykonáva odborné poradenstvo a konzultácie v oblasti výskumu a vývoja izolácií, rôznych materiálov a ich aplikácia do bežného stavebníctva. Je odborníkom na vzduchotesnosť konštrukcií a budov. Poskytuje pomoc pri realizácii akumulácie sezónneho tepla vo veľkoobjemových hlinených akumulátoroch. Realizuje projekty na získavanie voľnej energie a jej uskladnenia a odberu. Navrhuje domy a objekty s čo najnižším množstvom potenciálne možných poruchových technológií a venuje sa intenzívne výskumu v oblasti pasívnych stavieb.

 

Foto: SEMARGL, s.r.o.

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
SEMARGL

Spoločnosť Semargl, s.r.o. je zameraná na znižovanie spotreby energií v domoch a iných stavbách a…


Čítajte ďalej

Pasívna zimná záhrada za cenu klasickej

Dom a byt

Pasívna zimná záhrada za cenu klasickej


28.09.20145724

MarekDom a byt

Terasy roka 2014 ponúkajú atraktívne inovácie

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Terasy roka 2014 ponúkajú atraktívne inovácie


14.07.20145724

MarekZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím