Riziká zakladania trávnika

Záhrada

Lolium Lolium 02.04.201310316

Riziká zakladania trávnika
Dom je len taký silný, aké silné sú jeho základy.
 
Trávnik predstavuje neodmysliteľnú súčasť krajiny a zároveň poskytuje funkčné,rekreačné a estetické výhody. Pri vytváraní trávnej plochy je potrebné v prvom rade zvážiť jeho budúcu údržbu. Investícia do lepšieho plánovania a predprípravy sa v krátkej dobe odrazí v nižších nákladoch na jeho udržiavanie. V jednoduchosti sa teda môžeme riadiť vyššie spomenutým príslovím.
 
Prvým faktorom posudzovaným pri zakladaní trávnika je pôda - jej vhodnosť, zloženie a vlastnosti. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že vhodné sú pôdy obsahujúce tak ako hlinu, tak aj piesok a íl. Ak pôda nie je dostatočne piesková, alebo neobsahuje dostatok živín, je možné ju upraviť a tak dosiahnuť jej značné vylepšenie. Takéto pôdne dodatky, či vylepšenia obsahujú prevažne organické materiály pôsobiace na:
  • - zlepšenie štruktúry ťažkých zemí, zlepšujú prevzdušnenie
  • - zlepšenie odvodňovania
  • - zvýšenie kapacity udržiavania potrebnej vlhkosti
  • - pomáhajú v dodávaní živín
  • - pomáhajú udržiavať úrodnosť pôdy

 

Dodatky môžu byť implementované ešte pred prípravou samotnej trávnej plochy a to vo forme pôdnych kondicionérov alebo rôznych druhov substrátov. Pre výraznejšie zlepšenie odvodňovacích vlastností trávnika sa odporúča vytvorenie drenážnej vrstvy.

 

Mechanická úprava je ďalším významným činiteľom, ktorý pomôže predísť rizikovým, či problémovým situáciám. Prvým krokom mechanickej úpravy je hrubá predpríprava terénu. Často podceňovaný je sklon trávnej plochy. Pokiaľ je to možné, mal by vždy smerovať od domu v sklone medzi 1% až 4%. Takto navrhnutý terén je ideálny na udržanie potrebného množstva vody v pôde, bez vzniku suchých alebo premočených miest. Taktiež sa sklonom v smere od nehnuteľnosti zabráni zbytočnému zvlhčovaniu obvodových múrov.


Po hrubej príprave terénu prichádzajú na rad úkony ako spevňovanie a vyhladzovanie pôdy. Spevnenie sa spravidla vykonáva valcovaním v niekoľkých cykloch. Odporúča sa vykonávať túto operáciu ak je vrchná časť pôdy dostatočne suchá (úplné a hĺbkové vysušenie pôdy sa
neodporúča). Alternatívou k valcovaniu môže byť aj zhutňovanie pôdy vodou. Tento proces však trvá viac ako niekoľko dní. Keď je terén dostatočne pevný a stabilný, zostáva už len vyzbieranie väčších kameňov a zarovnanie nerovností. Je vhodné postupovať opatrne, trpezlivým prehrabávaním pôdy vyrovnávacími hrabľami. Takto pripravená pôda je v podstate pripravená na zakladanie trávnika.

 

Správne založenie trávnej plochy predurčuje trávnik na dlhodobo kvalitný a udržateľný porast. Vo všeobecnosti je možné rozhodnúť sa pre trávne koberce alebo výsev. Výhodou vysiatej trávnej plochy je možnosť vybrať vhodnú trávnu zmes pre individuálne podmienky každej záhrady. Dajú sa teda zohľadniť špecifiká ako tvar trávnika, jeho tienisté a slnečné časti, miesta s vyššou vlhkosťou, alebo na druhej strane miesta rizikové a suchšie. Profesionálny výber a priradenie osiva tvorí predpoklad pre úspešné a dlhodobé pestovanie tohto zeleného porastu. Ďalšou výhodou je aj finančná dostupnosť vysiateho trávnika. Takýto spôsob je však náročnejší na prácu i čas.

 

Vytváranie nízkeho trávnika dopredu vylučuje výsev rôznych menej kvalitných trávnych zmesí, ktoré obsahujú rýchlo rastúce a vyššie trávy. Používajú sa preto zmesi úzkolisté tráv pre športové plochy. Ich hlavnými zložkami sú mätonoh trváci, kostrava červená a lipnica lúčna. Kvalitné zmesi osiva obsahujú aj iné kultiváry spomenutých tráv. Podrobnému popisu, zloženiu a využitiu trávnych osív sa venuje samostatný príspevok Trávne osivá. Výsev by sme spravidla mali realizovať počas málo veterných dní, alebo v úplnom bezvetrí, použitím sejacích strojov, prípadne ručným výsevom.

 

Správne vysiaty a vyklíčený trávnik, alebo úspešne založený trávny koberec však ešte nezaručuje jeho dlhovekosť. Trávna plocha, obzvlášť mladá, požaduje množstvo starostlivosti a vedomostí na udržanie ideálneho stavu. Trávnik, ako každá rastlina, vyžaduje dostatok živým a vody. Ak bola pôda pripravená správnym spôsobom jeho vyživovanie bude omnoho jednoduchšie. Vo všeobecnosti sa odporúčajú rôzne druhy hnojív, ktoré môžeme rozdeliť podľa doby účinnosti a obdobia v ktorom sa používajú. Taktiež sa dá rozlišovať medzi hnojivami s krátkou a dlhou dobou pôsobenia. Najzákladnejším delením je definovanie hnojív podľa ročného obdobia, kedy sa hnojí na jar, leto a jeseň. Špecifické zloženie obsahu prvkov je prispôsobené nutričným požiadavkám trávnika v tom ktorom období.

 

Základnou vedomosťou, ktorá je však častokrát podceňovaná je správnosť polievania. V zásade nie je správne trávnik nechať vysychať, ale ani prelievať. Nie je vhodný ani taký postoj k problematike, kedy si bežný záhradkár povie, že postačuje trávnik poriadne preliať raz za dlhšiu dobu. Pôda nie je schopná veľké množstvo vody udržať a polievanie sa teda stáva zbytočným. Na druhej strane polievanie každý deň nenúti trávnik vytvárať si hlbokú a odolnú koreňovú sústavu. Odporúčame preto nastaviť pravidelný cyklus zalievania, podľa potreby každý druhý alebo tretí deň, prihliadnuc na pôdne podmienky a podmienky počasia.


Posledným úkonom, ktorý bude spomenutý je kosenie. Tento proces „pri ktorom sa nedá nič pokaziť“ je pre dosiahnutie dokonalého výsledku veľmi podceňovaný. Stretávame sa v praxi s názorom, kedy majiteľ trávnej plochy očakáva nádherný homogénny trávny porast, no investícia času a práce spočíva vo vykosení trávnika raz za mnoho dní. V týchto prípadoch sa skráti trávnik častokrát aj o 80% svojej dĺžky. Týmto spôsobom sa porast neprirodzene poškodzuje a toto kosenie je viac deštruktívne ako sa môže zdať. V takýchto podmienkach sa začne viac dariť burinám, trávnik sa nedokáže vyrovnávať so „šokom“ z kosenia a začína upadať. Odporúča sa kosiť 1/3 dĺžky, kedy prakticky pri 8 cm dĺžky stebla trávy si môžeme dovoliť skosiť maximálne 2,5 cm až 3 cm. Trávnik teda neutrpí šok, nevyrovnáva sa približne každé dva týždne so silným stresom. Je takto odolnejší voči suchu a chorobám, či plesniam.


Zakladanie, pestovanie a udržiavanie trávnika si vyžaduje pomerne veľa času, zodpovedný prístup a cit pre detaily. Láska ku vlastnej záhrade, alebo prístup profesionálnej starostlivosti o Vašu záhradu sa však vždy odzrkadlí a poteší každé oko.

 

Mgr. David Ihnačák, www.lolium.sk

Komentáre Disqus.
(4.8/5) 1 referencií
Lolium

Projektovanie a realizácia sadových úprav Projektovanie, realizácia a údržba automatických…

martin112

1 1379

údržba záhrady

pravidelná údržba záhradky na vysokej úrovni, možme sa na Lolium vždy…


Čítajte ďalej

Trávnik a výživa

Záhrada

Trávnik a výživa


21.05.201310316

LoliumZáhrada

Trávnik a voda I.

Záhrada

Trávnik a voda I.


20.05.201310316

LoliumZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím